email tisk

2008-02-25 21:14:43 | zobrazeno: 14963x
Dovolená v hotelu Radisson Sas v Egyptě (destinace Taba). Jedna z nejvhodnějších destinací pro cesty do Káhiry, k pyramidám, do Jeruzaléma, nebo Jordánska. Mezi největší klady tohoto hotelu patří pěkné pokoje s příslušenstvím a trezorem, bazén a vodní bar, podmořský život na korálových "ostrůvcích".

Stručný přehled

Země Egypt
Lokalita Taba
Hotel Radisson Sas *****
Termín 23.7. - 30.7. 2007
Strava all inclusive
Umístění hotelu ve 3-patrových pokojových komplexech v rozlehlé zahradě přímo u pláže
Pokoje s vlastním sociálním zařízením, klimatizací, TV/SAT, telefonem, ledničkou, trezorem
Vybavení hotelu velký bazén s "vodním barem", luxusní restaurace (dlouhé kalhoty, plná obuv), běžná restaurace, hotelový bar, 2 plážové bary, restaurace u bazénu (svačina, lehký oběd), posilovna Afrodita (pod barem Mirage) - zdarma

Pár slov na úvod

Vzhledem k pozitivním zážitkům z poslední dovolené v Egyptě z března (hotel Shedwan Golden) jsme se i v létě rozhodli zvolit Egypt. Protože jsme byli celý rok hodní, tak se nám podařilo sehnat pobyt v 5ti hvězdičkovém hotelu s all inclusive. Bezpečnostní kontroly na letišti v Praze byli již o něco mírnější, v Egyptě téměř minimální.

Bohužel však cestu trošku odnesla naše zavazadla. Nešlo o žádná větší poškození, jen nalomené kolečko, "držák" a pár odřených míst. Avšak vzhledem k tomu, že jsme letěli s ČSA, tak všechna poškození byla po návratu opravena v rámci reklamace a dostali jsme dokonce jeden nový kufr (z důvodu neopravitelného poškození jednoho kufru = nalomené kolečko a ohnutý "držák").

 

Hotel a zahrada

Celý hotel působí velmi luxusním dojmem. Pohled z venkova na recepci sice nepůsobí moc reprezentativně, avšak všechny ostatní části již vypadají velice dobře.

Hotelový komplex tvoří rozhlehlé a upravené zahrady s živými ploty, palmami a keříky. Hlavní hotelová hala je pokryta free wifi signálem. Jeho kvalitu nemáme ověřenou, avšak viděli jsme mnoho lidí s notebooky serfovat na internetu. Jedná se pravděpodobně o nešifrované otevřené spojení, neboť nikdo s tím očividně neměl žádné problémy.

 

Stravování

Snídaně 7:00 - 10:30

Snídaně se podává pouze v hlavní restauraci Olinos. K snídani si můžete dát víceméně cokoliv. Od vajíček a párečků až po sladké dortíky.

Pečivo je k dispozici sladké i slané a navíc zde najdete i toustovač, tak si můžete sami udělat toustíka dle vašich chutí.

K pití je několik druhů kávy, teplé i studené mléko a kakao, většinou 3 druhy džusů (koncentrát), džusy z pravého ovoce za příplatek.

Svačiny

- dopolední 11:00 - 12:00 bar Mirage u bazénu

- odpolední 15:30 - 17:00 bar Mirage

- večerní 22:00 - 23:00 Lobby bar - v hotelu naproti recpeci

Svačiny jsou připraveny v otevřené restauraci u bazénu. Dopolední svačinu jsme vynechávali, neboť snídaně byla do 10:30  a od 12:30 už byl oběd. K svačinám se podávaly sendviče, ovoce, sladké dortíky apod. Pití bylo k dispozici všude - v restauracích jsou výčepní automaty zdarma. (Točí se pití do 2dcl kelímků. Soda, voda, cola, sprite a tonic.)

Bary jsou na pláži a v bazénu. V barech si můžete dát i místní pivo (trošku slabší než naše, ale docela se dá i pít) a alkohol. Raději si dejte něco míchaného typu gin + tonic, vodka + džus, avšak záleží pouze na Vaší odvaze do čeho si troufnete. Musím upozornit, že v baru na pláži a u bazénu podávají skvělý míchaný nealkoholický nápoj z džusu. Jedná se o 2 druhy džusu (z krabice, ale nejedná se o levný koncentrát) s troškou nějakého červeného sladkého sirupu.

Pozor: místní alkoholické nápoje jsou k dispozici asi od 11:00 až do setmění. Jinak se za ně platí.

Zmrzlina 11:00 - 17:00 bar Mirage! Sami si nandaváte zmrzlinu do kornoutků.

Oběd 12:30 - 14:30

Oběd se podává buď v hotelové restauraci Olignos, nebo lehký oběd v baru Mirage u bazénu. V restauraci Olignos se většinou podává několik typů masa, těstovin apod. Avšak výběr je podstatně menší, než u večeře. V restauraci u bazénu se většinou podává taková obyčejná pizza (nějaká směs rajčat a sýr), k tomu nějaká masová směs, brambůrky nebo hranolky. Občas se zde tvoří fronta, takže je lepší jít včas.

Večeře 18:30 - 22:00

Na večeři můžete jít buď do restaurace Olignos, nebo do druhé luxusní restaurace [Kučína]. V restauraci Olignos si čepujete všechno pití kromě piva a vína sami, v druhé luxusní restauraci si o pití říkáte u baru. V obou restauracích se v době večeře očekává vhodný oděv. U pánů to jsou dlouhé kalhoty, případně plná obuv. U dam to není stanoveno, ale je vhodnější oděv zakrývající kolena, případně ramena. V případě, že se pánové pokusí přijít pouze v kraťasech a tílku, tak do restaurace nemusí být vpuštění. Avšak já jsem v restauraci Olignos byl v 3/4 kalhotech, botaskách a košili a bylo to celkem v pořádku. Dlouhé kalhoty by asi byly vhodnější, ty jsem ale zapomněl doma.

Z masa si můžete vybrat hovězí, kuřecí, rybu. Jednou byl krab a jednou zeleninová směs s krevetami. Jako přílohu zde najdete brambory, těstoviny a luštěniny. Pověstné jsou zde dorty, dortíky, koláče, pudinky, želé a všechny možné sladkosti, všechny úžasné, že ani člověk neví, které si vybrat.

 

 

Moře a pláž

Pláž je naprosto čistá a uklizená. Lehátek i slunečníků je na pláži dostatek. Vždy ke 2 lehátkům patří 1 obří slunečník.

Pláž působí velice prostorným dojmem, takže se tady rozhodně nebudete cítit namačkání jako v Chorvatsku, nebo Itálii. Sprchy i plážový bar máte hned po ruce.

Do moře se vstupuje přes molo, abyste nemuseli přes velké a kluzké kameny. Avšak nemusíte mít strach, kameny začínají asi až 10m od břehu, takže si Vaše děti klidně mohou hrát ve vodě bez bot.

Pokud se chcete potápět, nebo šnorchlovat, rozhodně si s sebou vemte ploutve, šnorchl a brýle. Uvidíte, že nebudete litovat. Dále na pláži můžete najít "Diving centrum" (potápěčské centrum), které je ale poměrně drahé a i když budete mít na zádech kyslíkovou bombu, tak se stejně nepotopíte hloupěji jak do 5ti metrů. Proto mi přijde pohodlnější, a hlavně levnější, zůstat u šnorchlování.

 

Vybavení pokojů

Pokoje se nechází v několika 3-4 patrových pavilonech přímo v zahradě. Vstup do pokojů je na čipovou kartu, která se čas od času rozbije. Pokud se tak stane, stačí zajít na recepci a požádat o novou. Je vystavena zdarma a na počkání. Čipovou kartu noste mimo pouzdro, na kterém je napsáno číslo pokoje. Aby v případě ztráty karty nemohlo dojít k vyloupení pokoje.

Pokoje jsou vybaveny poměrně jednoduše, ale velice prakticky. Najdete zde starší, avšak pěkně uklizenou koupelnu s vanou, umyvadlem a wc. V pokoji je jeden jídelní stůl se dvěma křešílky, postele, TV, lednička a trezor. Trezor je na číselný kód, který si volíte pokaždé znova před zavřením. Takže nehrozí, že by se Vám do trezoru někdo dostal, ale nesmíte zapomenout zvolený kód. Všechny pokoje mají balkon do zahrady. Za výhled na moře si musíte předem připlatit. Můžete to zkusit i na místě, ale bohužel tyto pokoje jsou většinou předem rezervovány pro zahraniční cestovní kanceláře (z Německa, Ruska, Anglie).

 

Bazény

U hotelu se nachází 2 velké bazény. V jednom je vodní bar. Oba byly po dobu našeho pobytu stále čisté. V bazénu si můžete zahrát vodní pólu a čas od času jsou zde pořádány ukázky potápění s kyslíkovou bombou.

Lehátek je poměrně dostatek, avšak ta u bazénu jsou poměrně brzy obsazena. Pokud chcete lehátka poblíž bazénu, tak musíte přijít trošku dříve. Lehátek na pláži je dostatek a i kolem 11:00 najdete letátka odkud to budete mít blízko do moře, plážového baru i restaurace u bazénu.

Sprchy jsou na pláži i u bazénu téměř na každém kroku.

 

Okolí hotelu

V okolí hotelu jsou hory a kamenitá poušť. Takže si pěší výlet mimo hotelový komplex raději odpusťte.

Raději si zaplaťte nějaký pěkný výlet např. k Černé díře, což je vlastně jeden velký korálový útes. Cestuje se napřed na džípech, pak na velbloudech.

 

Výlety

Pokud chcete navštívit pyramidy, tak z Taby to máte nejblíže. Stejně tak i Káhira je dosažitelná podstatně lépe, než z jiných oblastí. Vzhledem k blízkosti Izraele jsou poměrně populární i výlety do Jordánska, které je víceméně přes moře. Výlet do skalního

Více informací o výletech v Egyptě naleznete ve článku: Egypt - destinace.

Ceník výletů, které lze zakoupit na místě - pro CK Exim Tours

Výlety je nejlepší zakoupit na místě v USD, neboť kurz pro platbu výletů v Eurech je u delegátky 80 Euro = 100 USD, což je většinou vůči kurzu v ČR velmi nevýhodné. Pokud máte nárok na výlet zdarma, tak se jedná pouze o Nákupní Dahab. Ceny potápění zde neuvádíme z důvodu velkých a pravidelných změn. Mimo sezonu je někde levnější koupit ponor v "Diving centru", v sezoně je zase občas levnější koupit ponor od Vaší CK. Aktuální situaci si už musíte zjistit sami na místě. Ponor pro začátečníky včetně výstroje a instruktora vyjde rámcově na 60 USD. Pokud Vás bude více, tak je možné zkusit domluvit skupinovou cenu. Občas se povede a občas ne. Záleží na tom, jak vytížené je Diving center.

Výlet Cena pro dospělé Děti do 12ti let + Celní poplatky Komentář
Mojžíšova hora 47 USD 47 USD -  
Klášter sv. Kateřiny a Dahab 51 USD 51 USD -  
Jeruzalém a Mrtvé moře 120 USD 100 USD 20 USD Mrvté moře je poměrně dost lákavé.
Faraonův ostrov 55 USD 30 USD -  
Nákupní Dahab 20 USD 20 USD -  
 Masada a lázně u Mrtvého moře 135 USD 124 USD 25 + 2 USD  
Petra a Aqaba 169 USD 135 USD 51 USD Petra - skalní město v Jordánsku.
Káhira - jednodenní 95 USD 65 USD -  
Káhira - dvoudenní 185 USD 100 USD -  
Modrá díra, velbloudi a Dahab 55 USD 55 USD - Modrá díra - nádherný korálový útes, vřele doporučujeme.
Eilat - delfíni a korály 95 USD 66 USD 25 USD Delfíni - jste jen na pláži s delfíny a ani nemůžete na molo až k nim. Vstup na molo je za dalších asi 20 USD, které se platí na místě.
Aquascope - ponorka 50 USD 25 USD -  

 

 

Zdravotní problémy a otázka bezpečnosti

Faraónova pomsta (střevní potíže) - teoreticky Vás může ohrozit. Dejte si pozor na konzumaci přechlazených nápojů ve velkém množství. První dva dny raději neexperimentujte se stravou. Zvláště pokud do Egypta jedete v zimě, tak je to pro tělo dost velký teplotní šok a v kombinaci s novými potravinami je zbytečné tento šok ještě zvětšovat.

Jedovaté ryby - jedná se pravděpodobně asi jen o perutýna, na kterého můžete poměrně hojně narazit. Pokud ho nebudete hladit, tak se Vám ale nic nemůže stát.

Terorizmus - hotely jsou v naprostém bezpečí. Jsou silně střežené hotelovou ochrankou. Mimo hotely jsou pravidelné silniční záterasy chráněné vojáky. Egypt žije z cestovního ruchu a proto se snaží turisty chránit co to jde. Taba je kousek od Jeruzalema, Pásma Gazy a Jordánska. Pokud se tam bude něco "dít", tak si raději výlety do těchto zemí odpusťte. Toto si ale musíte zvážit sami dle aktuální bezpečnostní situace. Pásmo Gazy a Izrael je sice poměrně "kousek", avšak teoretická vystřelená raketa od nějakého teroristy sem nemůže doletět.

Celkový dojem

Klady - pravděpodobně celý hotel, ubytování, bazény a hlavně vodní bar. Animační programy byly spíše průměrné, avšak bylo jich dostatek. Toto hodnocení animačních programů je hlavně z důvodu, že zde byla pouze jedna skupina animátorů a akce se omezovaly na plážový volejbal kolem poledne (= to mě nemohlo ani napadnout, protože bych se skoro jistě spálil) a na vodní pólo, které bylo hodně rychle obsazené. Perfektní je moře a podmořský život. Rozhodně si doma nezapomeňte ploutve, šnorchl a brýle. Jen si předem najděte obrázek perutýna, jedovaté ryby, kterou můžete potkat hlavně pod molem a u některých korálových "ostrůvků". Nemusíte se ho bát, pokud ho nebudete chytat do rukou, nebo ho jinak provokovat. My jsme je pozorovali ze vzdálenosti asi 1m a oni nás naprosto ignorovali a ani na nás nezaútočili.

Zápory - jediným drobným záporem byla delegátka. V hotelu se ukázala za celou dobu pobytu jen 2x a ani po příjezdu nepočkala, než nás ubytovali. Některým lidem to zbytečně způsobilo stres, neboť nám pracovník hotelu sděloval několik základních informací v angličtině. Trošku jsme si zahráli na překladatele a tyto informace jsme těmto lidem přeložili, avšak od tohoto by zde měla být delegátka.

Delegátka zřejmě také trpěla silnou sklerózou, neboť nám hned po příjezdu slíbila přivést na další den Antinal, ale asi jí nedošlo, že 5 krabiček na 50 lidí rozhodně nemůže stačit. Samozřejmě, že všichni byli ochotni zaplatit za Antinal i přirážku za dovoz. Nicméně na neodpovědného delegáta můžete narazit všude a je možné, že už je tato delegátka dávno pryč.

V hotelu se nenachází žádná lékárna, ale je zde hotelový doktor. Takže jedinou šancí by v případě zdravotních problémů bylo navšívit hotelového lékaře, za kterého se samozřejmě musí zaplatit. Zdravotní pojišťovna samozřejmě po návratu celou částku uhradí, ale platit za návštěvu lékaře rámcově 50 Euro jen kuli Antinalu v ceně rámcově 5 LE (asi 20 Kč), je to zbytečná práce. Takže si raději s sebou vezmětě nějaké léky na střevní potíže z domova. Nejsou sice tak účiné jako místní lék Antinal, ale aspoň něco. Případně můžete zkusit koupit Antinal na recepci, nebo je šance ukecat nějakého zaměstnance hotelu, aby Vám Antinal někde koupil.

Na závěr si můžete prohlédnout fotogalerii: Fotogalerie - dovolená v hotelu Radisson Sas v Egyptě