email tisk

2008-01-21 00:02:38 | zobrazeno: 12886x
Zážitky z dovolené na Korfu (Řecko). Ubytování ve vile Mary Tania v městečku Agios Stefanos.

Stručný přehled

Země Řecko
Lokalita Korfu
Ubytování Vila Mary Tania ***
apartmán s kuchyňkou, ledničkou a koupelnou
Termín 14.7. - 28.7. 2006
Strava vlastní
Umístění vily vila je v kopci, vzdálenost k moři 5 minut chůze
Apartmán s vlastním sociálním zařízením, kuchyňkou, ledničkou, rychlovarnou konvicí

Vila Mary Tania ***

Za drobný příplatek je možné pořídit apartmán v patře, což se rozhodně vyplatí. Ubytování je starší a jednoduché, ale naprosto dostačující.

Apartmány Vám tady uklidí obden a každý den vynáší odpad. Počítejte však s tím, že na Korfu se toaletní papír nehází do toalety, ale do uzavřeného odpadkového koše v koupelně.

 

Moře a pláž

Pláž je písčitá a čistá. Uklízí se každý den. Zadní část pláže zabrali nudisté. Moře je zde jedno z nejčistších v Evropě. Bohužel v něm však nic neuvidíte.

Vstup do moře je pozvolný. Hlavně z tohoto důvodu je tato dovolená vhodná pro rodiny s dětmi.

 

Městečko, nákupy a okolí

Všechny obchody a restaurace se zde nacházejí vlastně jen podél hlavní silnice. Což na jednu stranu je výhoda, protože nemůžete nic minout, ale na druhou stranu zde není téměř žádná konkurence. Avšak i přesto se zde najdou výrazné cenové rozdíly při nákupu potravin. Občas není na škodu se po cenách porozhlédnout a při večerní procházce nakupovat tam, kde je daná věc nejlevnější.

Pokud počítáte s tím, že na tomto ostrově si budete často kupovat levně ovoce a zeleninu, tak na to můžete rovnou zapomenout. I když ve většině přímořských států dostanete na trhu ovoce a zeleninu za relativně málo peněz, tak na Korfu je tomu jinak. Na Korfu se pěstují hlavně fíky, které se vyváží. Veškeré ostatní druhy ovoce se musí dovážet, a proto je i cena vyšší.

Pokud dostanete hlad, doporučujeme dát si "gyros in pita" (= gyros v pita chlebu). Je velice dobrý a hlavně i na naše poměry ho koupíte za pár korun. Respektive přibližně za 1,5 Eura. Doporučuji, abyste si ho vzali s sebou do ruky. Protože jakmile se posadíte, tak zaplatíte tzv. "gouvér" ve výši 2 - 4 Eura, což je poměrně dost. Za tuto cenu pravděpodobně dostane kousek chleba s bylinkovým máslem. Toto se liší restaurace od restaurace, tak je dobré si na to dát pozor.

 

Pohyb po ostrově

Pokud chete poznat krásy Korfu, tak si můžete zapůjčit skůtr, čtyřkolku nebo třeba horské kolo. Před odjezdem si však pečlivě zkontrolujte technický stav. Nám například upadnul pedál z kola.

Musíte uvědomit, že pokud se Vám stane nějaká dopravní nehoda, pravděpodobně v tom budete sami. Pokud Vám nepůjde o život, nikdo se o Vás nebude zajímat a rozhodně Vám nepomůže. Ani CK, se kterou na Korfu pojedete. Řekové jsou sice poměrně milí a ochotní lidé, ale jen ti, kterým nejde o peníze. Nám se v Sidari rozbilo jedno z horských kol a ani v jiné půjčovně kol nám nebyli ochotní půjčit nářadí ani jinak pomoci. Z tohoto důvodu si nezapomeňte vzít vizitku na půjčovnu horských kol a speciálně si vyžádejte nějaké číslo na mobil, aby jste mohli v případě potřeby jen poslat sms s adresou a popisem problému.

 

Výlety

Výlet do aquaparku

Sice není úplně levnou záležitostí, ale rozhodně stojí za to. V ČR rozhodně nic takhle velkého a pěkného neni.

 

Poznávací výlety

K dispozici jsou 2 poznávací výlety po ostrově a 1 do Kerkyry. Většinou se jedná o projížďku po ostrově a návštěvu několika památek.

 

Výlet do Kerkyry

Kerkyra je hlavním městem Korfu. Dýchne zde na vás historie. Antické a byzantské památky v muzeu, Stará pevnost z 15. století, Nová pevnost, několik kostelů a mnoho dalšího. Vše toto je pak doplněno úžasnou Esplanádou s kavárničkami a úzkými uličkami, kde najdete přes restaurace, taverny, obchody a tržnice vše na co si vzpomenete.

Jen si dávejte dobrý pozor, kde jste, abyste se neztratili. Nám se to v jednu chvíli i povedlo. Je docela vhodné si s sebou vzít nějakého průvodce (knihu) a vlastní mapu. Malou ofocenou mapku byste měli dostat od Vaší CK, ale je většinou poměrně hodně stručná.

 

Paleokastrica - Výlet lodí na bílou pláž

Jedná se o poměrně zdařilý jednodenní výlet lodí na tzv. bílou pláž. Na tuto pláž se ani jinak než lodí nejde dostat. Součástí výletu je i oběd. Jeden angličan přímo na pláži griluje kuřata.

Pro nenažravce: svojí porci dostanene oproti kartičce, kterou obdržíte při nástupu na loď.

 

Celkové hodnocení

Pokud se rozhodnete pro dovolenou na Korfu, musíme Vás upozornit, že kombinovaná doprava bus - trajekt - bus v délce 26h je pouze pro otrlé. Na druhou stranu už jen sama cesta je dobrodružstvím.

Na cestu trajektem si s sebou vezměte teplou mikinu, neboť je zde klimatizace zapnutá asi na 20°C. 

Každopádně letecky je to asi pohodlnější.

Klady: poměrně hodně levná a pěkná dovolená u moře. Celé to vyšlo do 11 000 Kč/osobu na 13 dnů. Pokud chcete krásné prostředí, moře s čistou písčitou pláží a klidem, je toto dovolená právě pro Vás. Slunečník si můžete přivést vlastní, nebo si ho na místě rámcově za 5 Euro koupit. Přístup ke všem bazénům většiny hotelů "zdarma". Je to vhodné zvláště pokud si uděláte výlet do nějakého jiného městečka. Do 5ti Euro/osobu si tam dáte něco lehkého k jídlu, pití a pak se můžete vykoupat v bazénu.

Zápory: dost náročná cesta na Korfu a zpět domů. Pokud si vyberete dovolenou bez jídla, budete si ho muset poměrně hodně vézt s sebou. Pečivo si můžete koupit za poměrně rozumné peníze na místě, avšak občas si musíte trošku přivstat. Ovoce a zelenina jsou zde poměrně drahé. Ke všem bazénům máte přístup "zdarma", všude ale očekávají, že si něco koupíte na baru hned po příchodu. Pokud chcete bazény navštěvovat, musíte s těmito výdaji navíc počítat. Neni to nějak extra drahé, ale ani moc levné.