2007-09-19 15:58:34

Přiznejme si to, letošní zima prostě stála za prd a i v Alpách už koncem dubna nebylo pomalu po sněhu ani památky. Kam tedy na zimní dovolenou??? Za teplem do Egypta!!!

Stručný přehled

Země Egypt
Lokalita Hurghada
Hotel Shedwan Golden Beach ***+
tento hotel tvoří jediný komplex společně s hotelem Shedwan Garden ****
Termín 22.3. - 29.3. 2007
Strava polopenze - Shedwan Golden Beach
all inclusive - Shedwan Garden
Umístění hotelu pozor: bydlení je v jednopatrových "domečkách" v rozlehlé zahradě přímo u pláže. Fotky na stránkách cestovních kanceláří jsou z hotelu Shedwan Garden !
Pokoje s vlastním sociálním zařízením, klimatizací, TV/SAT, telefonem, ledničkou
Vybavení hotelu hotelový trezor - bezpečnostní schránka, vejdou se vám tam důležité doklady a peníze. Na recepci si musíte zapsat příchod do trezoru. Trezor je ZDARMA.

Pár slov na úvod

Přiznejme si to, letošní zima prostě stála za prd a i v Alpách už koncem dubna nebylo pomalu po sněhu ani památky. Kam tedy na zimní dovolenou??? Za teplem do Egypta!!! Přes internet jsme si zakoupili Last Minute zájezd. Naše druhá Afrika s Medina Tours. V letišní hale u stánku cestovní kanceláře jsme si okolo osmé hodiny ranní vyzvedli vouchery a letenky, vystáli jsme si frontu na odbavení zavazadel a vyměnili jsme si úsměv s pasovými kontrolory. V bezcelní zóně jsme si zakoupili něco na čtení, okoukli duty free shopy a svezli se na travelárotu až k našemu gatu. V půl destáté jsme prošli drsnou osobní bezpečností kontrolou, při které nám sundali i pásky od kalhot. Chvilku po desáté hodině jsme již kroužili nad Prahou.

 

 

Hotel a zahrada

V hlavní budově hotelu Shedwan Golden Beach najdete recepci, bar, malý obchůdek se suvenýry a hlavní restaraci. Zde se podávají snídaně a večeře formou bufetu, jak je v Egyptě zvykem. Určitě si zde vyberete.

Celý komplex tvoří rozhlehlé a stále krásné upravné zahrady s živými ploty, palmami, fontánkou...

Najdete zde další bary, internetovou kavárnu, hernu, dětské hřiště, fotbalové hřiště a "Římské divadlo" kde se v plné sezóně konají animační večery.

Stravování

K snídani si můžete dát vajíčka, každý den na jiný způsob, párečky, felafel, grilovaná rajčata, slané a sladké pečivo, sýry, zelenina, jogurt, džem, mléčnou rýži. K pití káva, čaj, ovocný koncentrát. Pokud máte chut na džus z pravého ovoce, můžete si ho zakoupit za 18 EL.

Večeře jsou také každý den jiné. Z masa si můžete vybrat hovězí, kuřecí, rybu... Několikrát do týdne se zde podává i Gyros. Jako přílohu zde najdete mrambory na různý způsob, těstoviny, luštěniny, rýži. Dále si můžete vybrat z velkého množství míchaných zeleninových či luštěninových salátů. Pověstné jsou zde dorty, dortíky, koláče, pudinky, želé a všechny možné sladkosti, všechny úžasné, že ani člověk neví, které si vybrat. Druhou restauraci najdete v zahradě kousek od hlavní budovy. Takže je pouze na Vás, kterou restauraci si oblíbíte.

 

 

Vybavení pokojů

Pokoje, nebo tedy spíše jednopatrové domečky v zahradě jsou vybaveny poměrně jednoduše. Najdete tam malou koupelničku se sprchou,wc a jednu větší místnost se stolem, postelemi, TV a ledničkou.

Z tohoto pokojíčku můžete vyjít na terasu, která směřuje do perfektně upravené zahrady.

 

Bazény

V komplexu hotelů Shedwan najdete dva velké bazény. Oba byly po dobu našeho pobytu stále čisté. Bazén u hotelu Garden je vyhřívaný a většina lehátek u tohoto bazénu byla stále obsazena. Zato u bazénu hotelu Golden Beach bylo skoro prázdno.

V těsné blízkosti obou bazénů jsou i brouzdaliště pro děti. U pláže pak najdete ještě jeden bazén s atrakcemi pro děti a vodním barem pro dosplělé. V provozu je však asi až za plné sezóny. Oba bazény jsou bohužel již před šestou hodinou uzavřeny a jsou do nich vlity čistící chemikálie. Koupat se, je možné zase až po deváté hodině raní.

 

Okolí hotelu

El Dahar je starší a klidnejši čast Hurghady. V okolí najdete velké množsví obchůdků se suvenýry s přátelskými prodejci, kteří se snaží prodat za každou cenu, samoobsluhu, kde nakoupíte hlavně pití i za 1/10 ceny než v hotelu, lékárny (zde doporučujeme koupit Antinal) a restaurace. Hlavně nezapomeňte smlouvat. Prodejci jsou zde až dotěrní (turisti, kteří jsou zde poprvé bývají z toho celkem znechuceni, ale musi si zvyknout, patří to ke zdejší kultuře). Koupíte zde parfémy, trička, mikiny, penízkové šátky, kabelky, peněženky, ručníky, vodní dýmky, falešné papyrusy a všechny možné i nemočné, orientální i neorientální suvenýry...

Pokud se chcete podívat do nové části Hurghady - Sekkala, stačí si stopnout taxík. Doveze Vás tam za pár liber (max 10 liber jesltiže jedete sami, pokud přibere další turisty, dejte max 2).

Výlet do Luxoru

Výlet do Luxoru patří k jedním z nejhezčích výletů v Egyptě. Cestovní kanceláře nabízejí povětšinou dva poznávací výlety za historií, Káhiru a Luxor. Oba výlety mají své kouzlo. Káhiru doporučujeme rozodně dvoudenní, jednodenní nemá moc cenu, pravděpdobně byste odjížděli zklamaní. Jestliže chcete pouze na jednodenní výlet, určitě zvolte Luxor. Navštívíte Karnacký chrám, hrobky v Údolí králů, Memnónovi kolosy, Chrám královny Hatchepsut a se svezete po Nilu.

Chrám královny Hatchepsut
Karnak - obelisk
Karnak
Karnak

 

Bořiči mýtů, aneb jak to vidíme my

Bojíte se do Egypta z důvodu bezpečnosti a hrozby zdravotních problémů? Proč?

Bezpečnost v Hurghadě - veškeré přístupové cesty do měst jsou střežené místní ozbrojenou policií/armádou. Výlety (např. do Luxoru, Káhiry) jsou možné pouze s vojenským doprovodem. Všechny autobusy a auta se shromáždí na daném "shromaždišti", a poté se v koloně jede přes poušť. Většina hotelů má vlastní soukromé pláže, na které nemá nikdo kromě hostů a personálu hotelu přístup.

Zdravotní problémy - ihned po příletu doporučujeme zakoupit v lékárně léky na střevní problémy. My jsme používali ANTINAL.
( Cena 5 - 10 LE za jedno balení, což je asi 20 - 40 Kč. Doporučuji koupit pro 2 osoby aspoň 2 balení. V případě Faraonovy pomsty se Vám zásoba léků vyplatí. Je nejlepší to brát pravidelně - každý den 1 tabletu jako prevenci. Vyhnete se tak zbytečným zdravotním problémům. Dávejte pozor na přechlazené nápoje, které mohou nevolnost způsobit. V kombinaci s tamnějšími teplotami mohou studené nápoje v kombinaci s jejich místními bakteriemi způsobit střevní nevolnost ( jedná se o nejčastější příčinu ). Pozor na veškerou sladkou stojatou vodu - nikdy do ní nesahejte a nekoupejte se v ní. Žije v ní velké množství bakterií, se kterými si Evropané "moc nerozumí". Voda z kohoutku je na naše poměry přechlorovaná a celkově je lepší i na čištění zubů používat vodu balenou. Dejte si pozor, aby uzávěr láhve nebyl porušený. Někdy ty láhve údajně znovu plní, ale já osobně jsem na to nikde nenarazil. Cena 1 lahve vody je asi 1 - 2 LE ( 1 LE = asi 4 Kč ).

Důležitá telefonní čísla:

Egypt - Velvyslanectví Káhira
Velvyslanectví České republiky v Egyptě
Embassy of the Czech Republic
4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo

tel: 00202/37485531, 37485469, 37485833,37486550, 37484086, 37486334, sekretariát-33315204, KO-37492470, OEÚ-33366731
fax: 00202/37485892
e-mail: cairo@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/cairo

Vedoucí úřadu: Ing. Miloslav STAŠEK
Funkce: velvyslanec
Působnost úřadu: diplomatická a konzulární pro Egyptskou arabskou republiku a Súdánskou republiku

Časový posun: +1 hod.
Provozní hodiny úřadu: neděle - čtvrtek: 07.45 - 16.15
úřední hodiny KO pro veřejnost: neděle - středa: 09.00 - 11.00

další informace najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí: mzv.cz

Celkový dojem

Mezi hlavní klady tohoto hotelu a i Egypta obecně patří příjemné prostředí hotelu, ochotná obsluha, dobré jídlo (švédské stoly) a podmořský život v Rudém moři. Pokud však chcete v moři vidět pěkné barevné rybičky, musíte si vybrat hotel s korálovým útesem, případně se spokojit s nějakým "šnorchlovacím" výletem. V Egyptě je možné nakoupit velké množství pěkných a levných suvenýrů, musíte ale trošku smlouvat.

Mezi zápory Egypta patří hlavně nízká ekonomická úroveň a velká chudoba. Nemusíte se bát, že by Vás chtěli na každém kroku okrást, ale musíte být aspoň trošku napozoru. V hotelovém komplexu jste naprosto v bezpečí. Nemůže se Vám tam nic stát. Pokud se ale vydáte do rušného nočního života, je lépe vyrazit aspoň ve dvouch. Mezi další nevýhody patří velké vzdálenosti mezi památkami a úmorné cesty autobusem. Ale s tím už tak nějak musíte počítat, pokud chcete něco vidět.

 

Na závěr Vám doporučujeme prohlédnout fotogalerii: Fotogalerie: dovolená v hotelu Shedwan Golden Beach v Egyptě - 2007.