2008-01-18 12:55:54
Dovolená v hotelu El Bousten v Tunisu - oblast Hammamet.

Stručný přehled

Země Tunis
Lokalita Hammamet
Ubytování hotel El Bousten **+
pokoj s příslušenstvím
Termín 21.6. - 28.6. 2005
Strava polopenze
Umístění hotelu hotel je přímo na pláži

Úvod, aneb proč jsme do Tunisu vůbec jeli

Jet společně na dovolenou, jsme se s Martinem rozhodli už ani nevim kdy. Nevěděli jsme však kdy a kam. A tak jsem po maturitě začala hledat vhodné Last Minutes. Nejprve jsme se shodli na Chorvatsku, je levné, snadno se tam dorozumíte a je velmi oblíbené. Pak mi ale padl do oka letáček nabízející dovolenou v Tunisku. A hlavně cena byla ještě o něco nižší než Chorvatsko. Teď už stačilo jen jedno. Přemluvit Martina. Musela jsem si rychle vymyslet vhodná PRO pro Tunis a PROTI pro Chorvatsko. A přestože Martin měl (doufám, že už nemá) mnoho předsudků o zemím ležících na černém kontinentě, podařilo se mi ho bez větších problémů přemluvit.

Cesta do Tunisu a do hotelu El Bousten

Letadlo do ráje odlétalo 21. 6. 2005 v 9:10. Sraz na letišti (kde jsme dostali letenky a vouchery na ubytování) byl o dvě hodiny dříve, což znamenalo, že pro vstávání a cestu jsme si museli vyhradit další dvě hodiny. Ještě že tak. Letiště sice není nic malého, ale my měli menší (či větší) problémy ho najít. Nejdříve jsme špatně odbočili a dostali se na cestu špatnou a věřte nevěřte, i na špatné cestě se dá znovu špatně odbočit a dostat se na cestu ještě špatnější. Nakonec všechno dobře dopadlo a my nasedli do letadla (Boing 747 společnosti Tunisair) a odletěli do země žhavého slunce (to jak je horké jsme pak velmi dobře poznali). Po té co jsme našli svá zavazadla, jsme se vydali hledat správný autobus, který nás měl zavést do hotelu. Autobus byl samozřejmě klimatizovaný, a tak nám ani nevadilo ještě hodinku počkat, než dorazí delegátka spolu s několika dalšími lidmi, co dorazili jiným spojem. Naše delegátka (omlouvám se, ale na jména jsem drobet sklerotická) byla velice milá a za hodinu a půl cesty nás upozornila na všechny nástrahy od místních zvyků až po různé zlodějinky, které nás mohli potkat. Poradila nám jak smlouvat, kde jíst a co jíst a co raději ne.

Hotel

Byli jsme ubytování v hotelu El Bousten ** + v Hammametu. Hotel zabírá plochu 9 ha. Hlavní budovu tvoří recepce s trezory, restaurace, bary, herna, kadeřnictví a několik malých obchůdků. Trezory jsou za poplatek 2 DT za den a záloha 30 DT, která se vám po zrušení vrátí. Musíte si o ní ale říct, neboť se Vám může stát, že se na ní recepční úmyslně pokusí zapomenout.

 

Ubytování je v přízemních a jednopatrových budovách. Na recepci jsme vyplnili další papírek o nás (první už na imigračním), dostali jsme klíč od pokoje 325, poslíček se chopil našich kufrů (chudák, každý měl skoro 16 kg) a doprovodil nás na pokoj.

Náš pokoj se nacházel v prvním patře budovy vzdálené od hlavní budovy asi 100 m a 200 metrů od pláže. Každý pokoj má vlastní WC, koupelnu se sprchou nebo vanou.

TIP: pokud Vás poslíček vezme na pokoj, který se Vám nelíbí, tak se do něj vůbec nestěhujte a požádejte si na recepci o jiný. Pokud se nastěhujete, tak po Vás mohou chtít peníze za výměnu pokoje.

 

 

Okolí hotelu

Hotelový komplex je celý zajištěný a hlídán bezpečnostní službou, tak o své bezpečí nemusíte mít strach. V areálu se nachází 2 bazény. Jeden plavecký a druhý rekreační s velkým tobogánem.

Pokud chcete na nákupy, tak základní potraviny a vodu bez problémů koupíte v obchodě vzdáleného asi 10 minut chůze od hotelu. Platí zde jednoduché pravidlo: čím dále od hotelu jste, tím levnější tam všechno je. Základem je vybrat si obchod, kde musí nakupovat i místní. Např. v hotelu vyšla 1l vody v přepočtu asi na 50 Kč. V obyčejném obchodě se pak cena pohybovala kolem 7 Kč za 1l. Avšak 2l coca-coly stála v přepočtu asi 25 Kč, takže jsme si jí mohli bez problémů dovolit. Musíme Vám doporučit čokolády a brambůrky. Samozřejmě balené. Mnohdy tam mají druhy čokolády, které se u nás ani neprodávají, stojí pár korun a jsou naprosto skvělý.

 

Moře a pláž

Moře je čisté, ale nic v něm neuvidíte. Pláž je písčitá a slunečníky jsou zdarma. Lehátka jsou za drobný příplatek. Jedná se asi o 2 DT (1 DT = asi 15 Kč) na den. Přímo na pláži je i sprcha se sladkou vodou. Pokud se budete nudit, tak si v rámci animačních programů můžete přímo na pláži zahrát plážový volejbal.

Případně si můžete vyzkoušet vodní lyžování, jízdu na banánu a další vodní sporty. Všechny tyto sporty jsou asi za 1/3 ceny oproti Evropě.

 

Město, nákupy a okolí

Nějaké dárečky můžete nakoupit přímo v hotelových obchůdcích, případně se můžete taxíkem vypravit do centra Hammametu. Vyjde Vás to na relativně málo peněz, ale je dobré si předem zjistit cenu a tu si u taxikáře také předem ověřit. Hlavně mu neplaťte předem, ale až poté co dorazíte na místo a pouze to, co jste si předem domluvili.

Animační programy

Jedním slovem: super. Animátoři byli naprosto skvělí a byli schopni mluvit 5ti světovými jazyky. Pár slov uměli dokonce i česky. Každý den se pořádalo množství animačních programů včetně "bazénových" bitev, vodního póla nebo aerobiku.

Výlety

Můžete si vyzkoušet výlet na čtyřkolkách na pobřeží. Na džípech do pouště, nebo nějaký kratší poznávací zájezd. Pro milovníky vody se zde nabízí i výlet lodí a šnorchlování, avšak toto nemáme ověřené a nevíme, zda je v moři vůbec něco vidět. Pokud chcete k moři hlavně z důvodu potápění, tak spíše doporučujeme Egypt.

Bezpečnost

Dávejte si pozor na kapesní zloděje. Pokud si ale budete na své věci dávat pozor, tak byste s nimi neměli mít problém. Pro úschovu ceností, pasů a většího množství peněz je vhodné využít hotelový trezor. Určitě se tato investice vyplatí, protože budete moci v noci klidně spát. Většina lepších hotelů má vlastní trezor přímo na pokoji. U sebe si nechávejte jen tolik peněz, kolik budete potřebovat. Můžete u sebe nosit pas, nebo jeho kopii. Druhou kopii pasu si vždy nechávejte společně s penězi v hotelovém trezoru a třetí v nějakém příručním zavazadle. Pokud stratíte pas, tak budete mít aspoň něco, i když přes celnici Vás s tím asi nepustí.

Mimo hotel si raději nekupujte žádné ovoce ani zeleninu. Vždy dávejte přednost balené vodě, i při čištění zubů.

 

 

Na závěr bychom Vám doporučili prohlédnout fotogalerii.